longboard.sk
úvod     rozdelenie     zloženie     požičovna     triky     obchod     výroba     kontakt

ROZDELENIE

Existuje mnoho longboardov roznych tvarov a veľkostí ale longboardy sa rozdeľujú hlavne na štyri základné skupiny.
Sú to tieto: SLALOM, CARVING, DOWNHILL a SPEEDBOARD.

Slalom longboard
Tento druh je najmenší zástupca longboardov. Kedže je najmenší nie je moc stabilný ale lepšie zatáča a tým pádom je priamo určený na jazdu medzi prekážkami čiže slalom. Veľmi vhodný je aj na voľné jazdenie v meste. Tento typ sa najviac približuje klasickému skateboardu. Slalomové longboardy nie sú ale vôbec vhodné pre pokročilé zjazdy a vysoké rýchlosti kvôli ich nestabilite.
slalom
Dĺžky slalomových dosiek sa pohybujú do 80 cm. Tvary dosiek sú rozne a skoro každý výrobca longboardov má vo svojej ponuke aj slalomové typy takže je si z čoho vyberať. Trucky bývajú široké do 130 mm. Typické kolieska sú o priemere 60 mm. Slalomový longboard je vhodný pre tých čo často cestujú a potrebujú malú dosku s ktorou nebudú mať problémy pri transporte kvôli jej rozmerom.


Carving longboardy
Ďalší longboard je asi najpopulárnejší a najviac rozširený. U jazdcov si získal oblubu hlavne vďaka jazdným vlastnostiam ktoré ponúka. Väčšina carvingových doskiek sa vyznačuje pružiacim efektom. Tento efekt je dosiahnutý použitím vhodného tvaru a použitím materiálov s vysokou pružnosťou. Jazda na takomto type longboardu je veľmi pohodová, dajú sa s ním robiť veľké príjemné oblúky ale takisto rôzne longboardové triky. Tento typ je určený hlavne na jazdenie v meste a na zjazdy pri menších rýchlostiach.
carving
Dĺžky carvingových longboardov sa pohybujú okolo 100 cm. Záleží iba na konkrátnom jazdcovi či si vyberie kratší alebo dlhší variant. Najvhodnejšie kolieska sú priemerov okolo 70 mm. Kolieska by nemali byť moc tvrdé a vhodný durometer je okolo 80a. Najrozšírenejšie trucky pre tieto dosky sú o šírke 150 až 180mm. Užšie trucky sa moc neodporúčajú nakoľko robia dosku menej stabilnou. Carvingový longboard je vhodný hlavne pre začiatočníkov ktorý chcú spoznať longboarding.


Downhill longboard
Tak toto je už klasický zjazdový longboard. Zjazdová doska môže byť o niečo dlhšia ako carvingová avšak je omnoho tvrdšia čiže aj menej pružná. Tento longboard je veľmi stabilný a je určený na pokročilé zjazdy a vysoké rýchlosti až do 50 km/h. Na jazdenie v meste nie je až tak vhodný hlavne kvôli jeho rozmerom a aj váhe ktorá je vačšia ako u carvingových longboardov.
downhill
Downhillová doska môže byť až 120 cm dlhá a býva zvačša rovná (bez klemby). Trucky pri tomto type bývajú najčastejšie tiež 180 mm široké avšak môžu sa použiť aj širšie. Kolieska sa používajú vačších priemerov a to okolo 77 mm. Tvrdosti koliesok by mali byť trošku vyššie a to okolo 82a. Tento typ je určený najmä pre tých ktorý hľadajú adrenalín, zjazdy a vysoké rýchlosti.


Speedboard longboardy
Posledný zástupca longboardov je speedboard. Je to špeciálny druh downhillového longboardu určený priamo pre tie najvyššie rychlosti ktoré môžu dosahovať až 70 km/h a viac. Speedboard je ťažší ako ostatné longboardy a nie je vôbec pružný. Vyznačuje sa nižšie položeným tažiskom, čo je dosiahnuté špeciálny tvarom dosky alebo použitím takzvaného "drop-thru" systému uchytenia truckov. Vďaka nižšie položenému tažisku je speedboard naozaj veľmi stabilný.
speedboard
Speedboardy používajú najširšie trucky o šírke až 200 mm. Dĺžka dosky je približne rovnaká ako u downhillových longboardov. Kolieska sa používajú najväčších priemerov a môžu mať priemer až 90 mm. Na dosiahnutie tých najväčších rýchlostí sú potrebné aj tvrdšie kolieska. Tento typ je pre tých ktorý to myslia s longboardingom vážne a chcú sa venovať serióznym zjazdom.


Iné podobné typy
Tu by som spomenul predovšetkým "Mountainboardy" a potom ešte jednu novinku "Freebordy".
Mountainboardy sú určené na hrubý nerovný terén. Tieto dosky zvládajú jazdu po trávnatom poraste, štrku, hline a podobne. Ich kolieska majú priemer viac ako 10 cm. Pozostávajú z duše a plášťu a preto su veľmi mäkké a hravo si prispôsobujú nerovnému povrchu. Používajú sa tu tiež špeciálne odpružené trucky v niektorých prípadoch môžu byť doplnené brzdou. Dosky obsahujú držiaky nôh podobné tým na kiteboarde.
speedboard
Freebord je v podstate celkom podobný longboardu. Rozdiel je v tom že obsahuje dalšie dve kolieska, každé na jednom trucku. Tieto kolieska sú v strede trucku a otáčajú sa o 180 stupňov. Doska obsahuje tiež držiaky nôh. Jazda na freeborde sa asi najviac podobá jazde na snowboarde avšak nie je určený pre vysoké rýchlosti a longboardové triky.

2008-2014 longboard.sk --- Všetky práva vyhradené --- Stránka je optimalizovaná iba pre Internet Explorer
:) Jazyk:  slovensky anglicky       kniha návštev

Počítadlo prístupov
TOPlist

Rank SK Google PageRank
Podpor!

Banner


AnketaZaujímavé stránky
longboard.cz

boardlife.sk

skaterock.cz

ISGA

dhsk8.blog.cz

skateslate

local124

silverfish longboarding

hardshop

Slovenská longboardová asociácia

dj bulik

Locations of visitors to this page

reklama