Druhy longboardov

Lonboardy môžeme rozdeliť do 4 kategórii podla spôsobu využitia.
Sú to: slalom, carving, downhill a speedboard.

Slalom

Tento druh je najmenší zástupca longboardov. Keďže je užší a kratší, nie je veľmi stabilný. Nestabilita je zapríčinená hlavne povoleným kingpinom, alebo mäkkými bushingami, ktoré sa pri tomto štýle jazdy používajú. Lepšie zatáča a tým pádom je priamo určený na jazdu medzi prekážkami, čiže slalom. Veľmi vhodný je aj na voľné jazdenie po meste. Tento typ sa najviac približuje klasickému skateboardu alebo cruiseru. Slalomové longboardy nie sú vôbec vhodné na downhill a vysoké rýchlosti kvôli ich nestabilite.

Dĺžky slalomových dosiek sa pohybujú do 80 cm. Tvary dosiek sú rôzne a skoro každý výrobca longboardov má vo svojej ponuke aj slalomové typy. Trucky bývajú široké do 130 mm. Typické kolieska sú o priemere 60 mm. Slalomový longboard je vhodný pre tých, čo často cestujú a potrebujú malú dosku, s ktorou nebudú mať problémy pri preprave kvôli jej rozmerom.

Carving

Carvingový longboard je asi najpopulárnejší a najviac rozšírený. U jazdcov si získal obľubu hlavne vďaka jazdným vlastnostiam, ktoré ponúka. Väčšina carvingových dosiek sa vyznačuje pružiacim efektom. Tento efekt je dosiahnutý použitím vhodného tvaru a použitím materiálov s vysokou pružnosťou. Jazda na takomto type longboardu je veľmi pohodová, dajú sa s ním robiť veľké príjemné oblúky, ale aj rôzne triky. Tento typ je určený hlavne na jazdenie v meste a na zjazdy pri menších rýchlostiach.

Dĺžky carvingových longboardov sa pohybujú okolo 100 cm. Záleží iba na konkrétnom jazdcovi, či si vyberie kratší alebo dlhší variant. Najvhodnejšie kolieska sú s priemerom okolo 70 mm. Kolieska by nemali byť veľmi tvrdé a vhodný durometer je okolo 80a. Najrozšírenejšie trucky pre tieto dosky sú o šírke 150 až 180mm. Užšie trucky sa veľmi neodporúčajú, nakoľko robia dosku menej stabilnú a znepríjemňujú jazdu. Carvingový longboard je vhodný hlavne pre začiatočníkov, ktorý chcú spoznať longboarding.

Downhill

Na downhill sa používa klasický zjazdový longboard. Zjazdová doska môže byť o niečo dlhšia ako carvingová avšak je omnoho tvrdšia, často aj hrubšia a je teda menej pružná. Tento druh longboardu je veľmi stabilný a určený na pokročilé zjazdy vo vyššej rýchlosti až do cca 50 km/h. Na jazdenie v meste nie je príliš vhodný, hlavne kvôli jeho rozmerom a aj váhe, ktorá je väčšia ako u carvingových longboardov.

Downhillová doska môže byť až 120 cm dlhá a býva zväčša rovná (bez klenby). Trucky pri tomto type bývajú najčastejšie široké 180 mm, avšak môžu sa použiť aj širšie. Kolieska sa používajú väčších priemerov a to okolo 76 mm. Tvrdosti koliesok by mali byť trošku vyššie a to okolo 82a. Tento typ je určený najmä pre tých, ktorí hľadajú adrenalín, zjazdy a vysoké rýchlosti.

Speedboard

Posledný zástupca longboardov je speedboard. Je to špeciálny druh downhillového longboardu určený priamo pre tie najvyššie rýchlosti ktoré môžu dosahovať až 70 km/h a viac. Speedboard je ťažší ako ostatné longboardy a nie je vôbec pružný. Vyznačuje sa nižšie položeným ťažiskom, čo je dosiahnuté špeciálny tvarom dosky alebo použitím takzvaného „drop-thru“ systému uchytenia truckov. Vďaka nižšie položenému ťažisku je speedboard naozaj veľmi stabilný.

Speedboardy používajú najširšie trucky o šírke až 200 mm. Dĺžka dosky je približne rovnaká ako u downhillových longboardov. Kolieska sa používajú najväčších priemerov a môžu mať priemer až 90 mm. Na dosiahnutie tých najväčších rýchlostí sú potrebné aj tvrdšie kolieska. Tento typ je pre tých, ktorý to myslia s longboardingom vážne a chcú sa venovať serióznym zjazdom.

Ostatné typy

Existujú aj rôzne populárne úpravy, ktoré prispôsobujú longboard na iné povrchy, alebo štýl jazdy. Predovšetkým sem patria Mountainboardy, Freebordy, Buttboardy a Street Luges.

Mountainboardy sú určené na neupravený nerovný prírodný terén. Tieto dosky zvládajú jazdu po trávnatom poraste, štrku, hline a podobne. Ich kolieska majú priemer viac ako 10 cm. Pozostávajú z duše a plášťu a preto sú veľmi mäkké a hravo si prispôsobujú nerovnému povrchu. Používajú sa tu tiež špeciálne odpružené trucky v niektorých prípadoch môžu byť doplnené brzdou. Dosky obsahujú držiaky nôh podobné tým na kiteboarde.

Freebord je v podstate celkom podobný longboardu. Rozdiel je v tom že obsahuje ďalšie dve kolieska, každé na jednom trucku. Tieto kolieska sú v strede trucku a otáčajú sa o 180 stupňov. Doska obsahuje tiež držiaky nôh. Jazda na freeborde sa asi najviac podobá jazde na snowboarde avšak nie je určený pre vysoké rýchlosti a longboardové triky.

Buttboardy a Street Luges sú longboardy upravené na downhill v ležmo či sede. Jazdec teda na doske nestojí, ale väčšinou leží a brzdí ako olympijský sánkar. Dosky sú širšie, dlhšie a nižšie.
Street Luges môžu byť vyrobené z kovu alebo high-tech kompozitov, zatiaľ čo Buttboardy musia byť vyrobené z dreva.
Street Luge môže mať dĺžku až 304 cm, zatiaľ čo Buttboardy sú obmedzené na 122 cm.
Street Luges môžu byť kvôli lepšej aerodynamike zníženú svetlú výšku dosky.
Street Luges majú zvyčajne 6, 8 alebo viac kolies s priemerom až 12 cm a používajú keramické alebo iné high-tech ložiská. Buttboards musia používať presne štyri 70mm longboardové kolieska so štandardnými kovovými ložiskami.